Svako se obraduje kada mu bubamara sleti na ruku ili kada je ugleda u blizini.


Bubamaro let let pesmica je koju svi dobro znamo: “Bubamaro, let, let u široki svet, donesi mi pismo, videli se nismo, ja i ujka Paja još od prošlog maja…” koju je pevao Branko kockica.
Poznata je i pesmica Jovana Jovanovića Zmaja o ovoj tufanostoj lepotici.
Po njoj mili i tamo i amo,
Ne plaši se, dirati te neću,
Mi te, deca jedva dočekamo,
Samo hoću da ti vidim krila,
Tvoja mila, tvoja lepa krila.


Verovanja o bubamarama
Neudate devojke su umele da veruju da će se udati na stranu na koju bubamara odleti. Deca veruju da će bubamara da im prizove goste, a odrsli da će im doneti novac.
Iako većina ljudi ne voli insekte, ova tufnasta bubica predstavlja radost i ljupkost, a vrlo je i korisna, jer se hrani crvima koji uništavaju useve.
Bubamare (Coccinellidae) su insekti tvrdokrilci, koji u odraslom dobu lete, ali nisu naročito spretne u tome.
Ispod njenih čvrstih krila u boji, nalazi se još jedan par providnih krila. Glava joj je majušna, noge kratke, a u proseku ne naraste više od 1,2 cm u dužini. Veoma su aktivne po danu i imaju razvijeno čulo mirisa.


Bubamare su prepoznatljive po crvenoj boji krila, prekrivenim crnim tufnama. One mogu biti i narandžaste, žute, i crne, ali je crvena postala simbol – pojavljuje se u slikovnicama, stripovima, maskenbalima, kao maskote, u vidu amajlije na lančiću…
Postoje čak i jednobojne bubamare, a kao takve, one nisu prepoznatljive prosečnom čoveku.
Jarka boja bubamare služi za odbijanje grabljivica, koje drečave boje povezuju sa otrovnošću. One i jesu pomalo otrovne kada su napadnute, ali samo za manje grabljivice.
Bubamare su posebno omiljene poljoprivrednicima, s obzirom na to da uništavaju štetne insekte, larve, crve i biljne vaši.


Bubamara može da pojede mnogo
Kada pogledate sićušnu, nežnu bubamaru, ne bi vam palo na pamet da je ona u stanju da pojede hranu čak 120 puta veću od sopstvene težine!
Bubamare se pare u proleće i leto, a njihovo leglo broji od nekoliko komada do nekoliko stotina jaja, koja za nedjelju dana postaju larve plave boje, zatim postaju lutke, nakon čega se izlegu male bubamare, koje žive oko mesec dana.


Bubamare spavaju zimski san
Ove simpatične bube spadaju u one životinje koje spavaju zimski san. U grupama se zbiju na skriveno mjesto, a od smrzavanja ih štiti i glicerin koji imaju u telu. Ono što je fascinantno je da će i svaka naredna generacija bubamara potražiti isto mesto da prezimi.
Rasprostranjene su u svim predelima, od najhladnijih do najtoplijih i u celom svetu ih vole.
Spadaju u zaštićene životinjske vrste, ali čak i dok nisu bile, retko ko bi se usudio da ubije bubamaru, da li zbog brojnih verovanja ili zbog toga što deluje slatko i bezazleno.