Pomeranje kazaljki odlazi u istoriju?
Odbor Evropskog parlamenta danas je izglasao sa 23 glasa za i 11 protiv da se 2021. godine ukine pomeranje sata koje se decenijama događalo dva puta godišnje, u proleće i na jesen, prenela je agencija AP.
Ostaje na poslanicima da odluče koje će vreme – letnje ili zimsko – da bude usvojeno u budućnosti, a u EU postoje razmimoilaženja u vezi s tim koje od ta dva vremena treba da postane standard.
Mnoge države članice uspostavile su promenu vremena tokom naftne krize sedamdesetih, kao pokušaj uštede energije.
Od 1996. godine, sve zemlje EU menjaju istovremeno svoje vreme.
Predlog sada ide pred Evropski parlament i parlamente zemalja članica Unije.
Kada je prvi put pomeren sat?
Inače, prelazak na letnje i zimsko računanje vremena prvi put je zabeleženo 1916. godine u zemljama na severu Evrope sa ciljem uštede električne energije i većeg korišćenja dnevnog svetla.
Tokom poslednjeg veka, model pomeranja kazaljki na satu, iz istog razloga, prihvatile su cela Evropa i Severna Amerika, dok je u ostalim sveta letnje računanje vremena ppoznato samo u nekoliko zemalja poput Irana, Mongolije, Brazila ili Namibije.
Zbog čega se pomera sat?
Letnje računanje vremena u Srbiji počinje u poslednjoj nedelji marta, završava se poslednje sedmice oktobra, a cilj pomeranja vremena je uglavnom ušteda električne energije.
Letnje računanje vremena je kod nas prvi put uvedeno 27. marta 1983. godine.