Povodom Svetskog dana borbe protiv pušenja, kafe galerija Dnevna soba, u saradnji sa neformalnom grupom „Kafići bez duvanskog dima u Nišu“ organizuju radionicu namenjenu onima koji žele da ostave pušenje.
Razmišljate da ostavite pušenje?
Psihilozi iz centra „Psihosfera“ iz Niša održaće interaktivnu radionicu na Svetski dan borbe protiv pušenja, u petak, 31. maja od 18 sati koja je namenjena osobama pušačima koje razmišljaju da ostave pušenje.
Sa polaznicima će se razgovarati o uticaju pušenja na prihofizičko zdravlje, zatim o pasivnom pušenju, vrstama i nivoima zavisnosti, motivima za pušenje, učenju, uzorima kao i okidačima za pušenje.
Učešće na radionici je besplatno, a prijave su moguće mejlom na: kocevboban@gmail.com, a u samoj prijavi je potrebno osim osnovnih kontakt podataka navesti i zašto se prijavljujete za učešće u ovoj radionici.
Svetski dan borbe protiv pušenja
Pušenje je danas jedan od velikih problema s pogubnim posledicama po ljudsko zdravlje i životnu sredinu.
Duvan je drugi vodeći faktor rizika za kardiovaskularne bolesti, odmah iza povišenog krvnog pritiska.
Globalna epidemija duvana usmrti preko sedam miliona ljudi svake godine, a od toga skoro 900.000 nepušača umre zbog izloženosti duvanskom dimu.
U svetu ima više od jedne milijarde pušača, od toga skoro 80% živi u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
Mladi samo pušenje ne vide kao bolest zavisnosti i nemaju ni želju ni potrebu da ostave pušenje
Prvu cigaretu srednjoškolci u Srbiji zapale u uzrastu između 13 i 15 godina, puše u proseku pola paklice dnevno i mesečno na cigarete troše između dve i 10 hiljada dinara, pokazalo je poslednje istraživanje srednjoškolaca od 15 do 19 godina o pušenju, povodom Svetskog dana borbe protiv duvanskog dima.
Cigarete „napadaju“ jednjak, želudac, debelo crevo, jetru, pankreas, grlo, bešiku, bubrege, grlić materice, usta i grlo a dokazano je da izazivaju i akutnu mieloidnu leukemiju, dijabetes, bolesti srca, slezine, ateroskleroze, aneurizme i druge arterijske bolesti, hronične bolesti pluća, upale pluća, grip i tuberkulozu.
1967. godine održana je Prva svetska konferencija o pušenju i zdravlju, a godine 1971. Svetska zdravstvena organizacija odlučuje se za sistemsku borbu protiv pušenja duvana i pušenje je klasifikovano kao bolest zavisnosti.
Jedno od sredstava je i obeležavanje 31. maja kao Svetskog dana borbe protiv pušenja.