U Srbiji među najugroženijima su i dalje Romi
Romi i dalje spadaju u društvenu grupu koja se više od ostalih građana suočava sa problemima u obrazovanju, zapošljavanju i stanovanju, dok je visok rizik od siromaštva, najčešće višegeneracijskog i dalje jedan od ključnih problema.
Istraživanja pokazuju da su Romkinje višestruko diskriminisane i da su često žrtve nasilja, u riziku su od trgovine ljudima, teško se zapošljavaju i životni vek im je kraći.
Svetski dan Roma
U Gradskoj kući danas je obeležen Međunarodni dan Roma.
Gradonačelnik Niša Darko Bulatović čestitao je ovaj dan pripadnicima romske nacionalne manjine i izrazio nadu da se ubuduće o romskoj populaciji neće govoriti samo u kontekstu zajednice koja teško živi, već zajednice koja napreduje i ostvaruje sve svoje potrebe kao i većinsko stanovništvo.
Svečanost u Gradskoj kući organizovale su nevladine organizacije čiji se rad fokusira ka ostvarivanju građanskih potreba romske manjine.
Osman Balić, predsednik Ju Rom centra rekao je da Romi danas predstavljaju jedan od najmlađih naroda u Evropi koji najbrže napreduje u sopstvenom razvoju, a da je na području Niša romska populacija doselila u 19. veku i to najpre u selu Prva Kutina kod Niške Banje.
Odlukom Skupštine Ujedinjenih Nacija, 8. april je proglašen Međunarodnim danom Roma, kojim se obeležava godišnjica
Prvog međunarodnog kongresa Roma.
Na ovaj dan, učesnici oživljavaju sećanje na svoje socijalno poreklo, jezik, kulturu i na očuvanje identiteta.
Komisija UN za ljudska prava u Ženevi, leta 1977. godine donela je rezoluciju po kojoj su Romi indijska istorijska, kulturna I jezička zajednica I shodno tome uživaju prava I zaštitu koje su utvrđene dokumentima Ujedinjenih nacija.