DIZAJN IZ DOBA JUGE – LIČNA SEĆANJA predstavlјa autorsku izložbu i istraživanje istorije dizajna na jugoslovenskom kulturnom prostoru.


Ona teži da reinterpretira glavne postulate dizajna u vreme socijalizma i industrijskog preporoda, stvaranja potrošačkog društva i duha kolektivizma od 1950-1980. A sa namerom da ukaže na uspešne primere dobrog dizajna i osvetli njihove autore, kažu organizatori izložbe koja će biti otvorena u četvrtak 4. aprila u 19 sati u izložbenoj sali Oficirskog doma.
Autorka izložbe je istoričarka umetnosti Julija Bašić, osnivač i koordinatorka udruženja građana Art District iz Požarevca.
Izložba će trajati do 23. aprila.
Izložba je podelјena u nekoliko segmenata: Dizajneri, Kiosk K-67, Logotipi, Supermarket, Velesajam, Turizam, Detinjstvo, Domaćinstvo, Kultura, Moda, Uradi sam, Tehnika i Uređenje doma, a svi predmeti propraćeni su ličnim sećanjima njihovih vlasnika.
Cilј ove izložbe jeste da se kroz jugoslovenske primere dobrog dizajna umreže pojedinci koji takve predmete čuvaju. Kako fizički, tako i u svojim sećanjima.
Da se oblikovanje osmotri iz ugla nekadašnje svakodnevice, a zaklјučci predstave isklјučivo predmetima iz privatnog vlasništva trideset čuvara sećanja.
Tokom poslednje decenije uviđaju se reference jugoslovenskog dizajna i u radovima savremenih dizajnera. Posebno u domenu grafičkog i industrijskog dizajna. Zato je izložba dodatno upotpunjena redizajniranim plakatima makedonskog grafičkog dizajnera Zorana Kardula.


Sam razvoj dizajna u Jugoslaviji nije moguće razumeti bez šireg sagledavanja promena koje su se na našim prostorima dešavale nakon 1948. godine…
Međutim, direktnije društvene promene uticale su na afirmisanje dizajna, a to se pre svega ogleda u institucionalizaciji pojma primenjene umetnosti i dizajna osnivanjem akademija za primenjenu umetnost u Beogradu (1948) i Zagrebu (1948–1954), osnivanjem republičkih i saveznih udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti pedesetih goodina, otvaranjem Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu (1950), osnivanjem prve srednje škole za dizajn u Beogradu (1963), osnivanjem Dizajn Centra u Beogradu (1972), te organizovanjem značajnih izložbi: Zagrebačko trijenale (Zagreb, 1955), Umetnost i industrija (Beograd, 1955), Stan za naše prilike (Ljublјana, 1956), Porodica i domaćinstvo (Zagrebački Velesajam, 1957-1960), Umetnost u indystriji (Beograd, 1961), Industrijsko oblikovanje (Beograd, 1962), itd.