Završena je izgradnja Vizitorskog centra, tako da je jedna od najdužih pećina u Srbiji postala pristupačnija turistima.
Projekat je vredan gotovo 600.000 evra, a dobrim delom je donacija Evropske unije. Tačnije, 477 208 eura je donacija Evropske unije, a ostatak sredstava obezbedio je Grad Niš, stoji u saopštenju na zvaničnom sajtu Grada Niša.
Vizitorski centar površine 250 metara kvadratnih, kao prvi takav u Nišavskom okrugu, za buduće ljubitelje adrenalinskog sporta, spelologe, posetioce i turiste, sadrži prijemni deo sa svlačionicom-garedrobom, kafeteriju, prodavnicu suvenira, kao i administrativni deo- kancelariju.
Reč je o zajedničkom projektu Turističke organizacije Niš, Grada Sofije i Udruženja „Love and Light“ iz Montane u susednoj Bugarskoj, sve u okviru IPA programa, prekogranične saradnje Srbije i Bugarske.
Projekat ima za cilj korišćenje i promovisanje zelenog turizma obrazovno-naučnog i istorijskog nasleđa, a objektom rukovodi Direkcija za izgradnju Niša.
Svečano otvaranje Vizitarskog centra je u utorak, 21. maja 2019.
Inače, Cerjanska pećina je druga najduža pećina u Srbiji. Nalazi se na oko 15 kilometara od Niša, a prema procenama geologa, nastala je pre dva miliona godina.
Kraj pećine još uvek nije otkriven, a dužina istraženog dela iznosi nešto više od šest kilometara. Cerjansku pećinu je moguće posetiti samo u pratnji profesionalnih speleo vodiča i u manjim grupama.
Novi put do Cerjanske pećine i manastira Sveti Jovan
Gradska opština Pantelej u partnerstvu sa Opštinom Lom iz Bugarske realizuje projekat prekogranične saradnje, a kojim je predviđena i izgradnja preostalih 300 metara puta do Cerjanske pećine i sanira put do manastira Sveti Jovan (iz 11. veka).
Reč je o projektu “Stvaranje preduslova za bolju pristupačnost turističkim atrakcijama u Panteleju i Lomu poboljšanjem truističke infrastrukture i povećanjem broja turista”.
U okviru ovog projekta, u Opštini Lom biće obnovljen multufunkcionalni kulturno-turistički centar na obali Dunava.
Lepotu Cerijanske pećine vide avanturisti
Stručnjaci smatraju da je Cerjanka nastala pre više od dva miliona godina. Ušuškana je u brdima u okolini Kameničkog visa (814 m) na oko 14 kilometara od Niša i oko dva kilometra od sela Cerja.
Ulaz u Cerjansku pećinu nalazi se na mestu poniranja Provalijske reke na 515 metara nadmorske visine. Jedna je od najdužih pećina u našoj zemlji i do sada je otkrivena u dužini od 6.025 metara, ali joj se još uvek ne zna kraj.
Neke od podzemnih dvorana visoke su poput solitera, više od 80 metara. Jedini stanovnici pećine su slepi miševi i daždevnjaci.
Cerjanska pećina je pod zaštitom od 1955. godine a 1998. godine Zavod za zaštitu spomenika prirode 1998. godine je pećinu proglasio prirodnim dobrom prve kategorije.