Jedna od tri žene u svetu iskusila je fizičko ili seksualno nasilje tokom svog života, najčešće od strane intimnog partnera, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija. U Srbiji, statistika govori da je svaka druga žena doživela neki oblik nasilja, dok je broj prijavljenih slučajeva u porastu. Ovakve cifre predstavljaju alarm za društvo i ukazuju na potrebu za intenzivnijim merama prevencije i podrške žrtvama nasilja.
Međunarodni dan za borbu protiv nasilja nad ženama, 25. novembar, širom sveta se obeležava kao dan podizanja svesti o problemu rodno zasnovanog nasilja. Ovaj dan predstavlja i početak globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, koja traje do 10. decembra, Dana ljudskih prava. Cilj kampanje je ukazivanje na hitnu potrebu za okončanjem svih oblika nasilja nad ženama i devojčicama, uz podršku zajednica, institucija i pojedinaca.
Kampanja „16 dana aktivizma“: Zajednički glas za promene
„Bez izgovora ujedinimo se da okončamo nasilje nad ženama i devojčicama“ tema je globalne kampanje Ujedinjenih nacija (UN) „Orange the World – 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“.
„Na žalost, nasilje nad ženama i devojčicama i dalje je jedno od najprisutnijih vidova kršenja ljudskih prava širom sveta. Ove godine takođe obeležavamo 25 godina od atentata na sestre Mirabal, vatrene aktivistkinje i borkinje za ljudska prava. Evropska unija se priključuje ovogodišnjoj kampanji porukom Prekini tišinu. Zaustavi nasilje. Delegacija EU u Srbiji se pridružuje globalnoj kampanji 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja promovisanjem osnaženih žena i kroz saradnju sa širom zajednicom protiv fizičkog, verbalnog i/ili socio-ekonomskog nasilja“, kažu iz Delegacije EU u Srbiji.
U Srbiji, kampanja se obeležava različitim aktivnostima, uključujući radionice, tribine, umetničke performanse, i osvetljavanje javnih zgrada narandžastom bojom, koja simbolizuje borbu protiv nasilja.
Nevladine organizacije, državne institucije i aktivisti sarađuju kako bi kroz edukaciju i podizanje svesti ukazali na problem i podstakli zajednice na konkretne korake. Fokus je na osnaživanju žena, edukaciji mladih i pružanju podrške žrtvama kroz unapređenje usluga i zakonskih okvira.
Osnaživanje žena kroz edukaciju i podršku
Jedan od ključnih ciljeva kampanje je edukacija žena i devojčica o njihovim pravima i mogućnostima za zaštitu. Aktivnosti uključuju radionice o prepoznavanju nasilja, načinima prijave i dostupnim resursima, kao što su SOS telefoni, sigurne kuće i pravna pomoć.
Paralelno, institucije su pozvane da unaprede svoje procedure za brži i efikasniji odgovor na prijave nasilja. Ove godine posebna pažnja posvećena je ruralnim područjima, gde žene često imaju ograničen pristup informacijama i podršci.
Uloga zajednice u borbi protiv nasilja
Stručnjaci naglašavaju da borba protiv nasilja nad ženama zahteva angažman celokupne zajednice. Odgovornost nije samo na institucijama, već i na pojedincima koji mogu da pruže podršku, prijave nasilje i rade na promeni društvenih stavova. Kampanja poziva sve građane da budu deo rešenja, jer svaka reakcija može spasiti život.
Za društvo bez nasilja
Obeležavanje Međunarodnog dana za borbu protiv nasilja nad ženama i kampanja „16 dana aktivizma“ predstavljaju priliku za sve nas da podignemo glas protiv nepravde. Promene su moguće samo ako se svi uključimo – kroz edukaciju, podršku žrtvama i nultu toleranciju prema nasilju.
Neka ovaj dan ne bude samo simbol, već početak konkretnih akcija koje vode ka društvu u kojem svaka žena i devojčica može živeti bezbedno i dostojanstveno.