Za ovaj talas epidemije karakteristično je to da obolevaju cele porodice.


U “Batutu” kažu – kada je jedan član domaćinstva pozitivan, ostali moraju u kućni karantin od 14 dana. Ne testiraju se ako nemaju simptome, ali već sa prvim naznakama oboljenja i oni moraju u kovid ambulante.
„Oni se po završetku kućnog karantina ne testiraju, već se vraćaju svojim aktivnostima. Ni osobe koje su dokazano pozitivne, a po isteku nemaju simptome, ne testiraju se, na osnovu svog izabranog lekara vraća se aktivnostima, jer ako tri dana nema aktivnosti, smatra se da je izlečen”, ukazuje epidemiolog Instituta “Batut” Violeta Rakić za RTS.
Osoba koja je pozitivna svom izabranom lekaru daje kontakte i on ih prosleđuje nadležnim epidemiolozima.
“Kod kontakta se podrazumeva osoba s kojom smo bili dva dana pre pojave simptoma, bez maske, na rastojanju manjem od jedan i po metar i trajanju dužem od 15 minuta. To su bliski kontakti koji se dostavljaju, na osnovu čega sanitarna inspekcija piše rešenja da su u nadzoru da bi se opravdao posao”, ukazuje Rakićeva.
Ona kaže da u stanovima u kojima je neko od članova porodice zaražen, kvake, tuševi, slavine i drugi predmeti koji se često dodiruju treba što češće dezinfikovati. U ovakvim situacijama, kada je i samo jedna član bolestan, maske treba svi u stanu da nose.


Šta raditi, o čemu voditi računa?
Pre svega, izolacija je vrlo bitna, pa članovi porodice sa simptomima disajnih infekcija trebalo bi da borave u zasebnoj sobi. Tu sobu trebalo bi redovno provetravati.
Zaraženi ne smeju da izlaze napolje – da idu do prodavnice, na posao, u javni prevoz, da se kreću u krugovima prijatelja. Svi, a naročito zaraženi, treba da često peru ruke i umivaju lice.
Preporučuje se zaraženima da nose masku kod kuće. Nju treba prati kao beli veš – na 90 stepeni. Kad perete ruke, brišite ih papirnim ubrusima, a koliko možete izbegavajte peškire.
Kretanje po kući nije preporučljivo i treba da bude svedeno na minimum. Pazite da se, kao zaražena osoba, ne približavate članovima porodice i ne dovodite ih u opasnost od zaraze.
Epidemiolozi savetuju da se za zaražene odvoji poseban pribor za jelo i da se ne meša sa drugim priborom tokom lečenja.
Pribor treba detaljno oprati vrelom vodom i deterdžentom nakon upotrebe i kasnije ponovo koristiti taj pribor.
Dezinfekcija u sobi u kojoj boravi zaraženi član porodice jako je bitna. Treba svakog dana brisati sve podloge koje se dodiruju: ivice kreveta, noćni ormarići, vrata, podovi..