Na platou kod fontane u Niškoj Banji, tradicionalno će biti održana manifestacija „Kad zamirišu jorgovani“, petnaesta po redu.
Kad zamirišu jorgovani
Posetioci će za dva dana manifestacije, 12 i 13. aprila moći da vide izložbu domaće radinosti, starih zanata i drugih rukotvorina, kao i defile mladih sa jorgovanima kroz Nišku Banju.
I ove godine, manifestacija je posvećena dečijem likovnom i literarnom stvaralaštvu gde učestvuju učenici svih osnovnih škola u Nišu.
Planiran je bogat kulturni umetnički program u okviru kojeg će se predstaviti folklorni ansambli, pevačke grupe i dramske sekcije osnovaca.
Kako se manifestacija održava pre glavne turističke sezone njen cilj je da se animiraju Nišlije ali i drugi posetioci da dođu i uživaju u blagodetima Niške Banje.
Dane jorgovana organizuje Udruženje žena „Kruna“ iz Niške Banje pod pokroviteljstvom Gradske opštine Niška Banja.
Legenda: Dolazak jorgovana u Srbiju
Prema legendi, kada je se Jelena Anžujska udala za Stefana Uroša I, nikako nije mogla da se navikne na Srbiju.
Navikla je na svoj rodni kraj, na miris jorgovana, koji je u to vreme rastao samo u Francuskoj, gde je ona odrastala.
Kako bi se ona osećala kao kod svoje kuće, Stefan Uroš I je u Srbiju doneo cvet jorgovana. Od tada jorgovan, koji pre toga na ovim prostorima nije rastao, sad i ovde raste.
Jorgovan pripada familiji maslina
Jorgovan (lat. Syringa) rod je od oko 20 vrsta cvetnica koji pripada familiji maslina (Oleaceae). Prirodni areal rasprostranjenja roda su delovi jugoistočne Evrope i Male Azije. Cveta od aprila do maja.
Jorgovan je malo drvo, visine do 10 metara. Stabljike su mu do 30 centimetara u prečniku. Listovi su mu uglavnom srcasti.
Cvetovi se obično javljaju u proleću, a svaki cvet je veličine od 5 do 10 milimetara. Uobičajena boja cvetova je ljubičasta, ali se takođe javljaju roze, bela i žuta, ali čak i boja trule višnje. Plod mu je čaura.
Korišćenje
Zbog svog lepog i mirisnog cveta, jorgovan se sadi u vrtovima širom Evrope i Severne Amerike. Drvo jorgovana se može koristiti za pravljenje muzičkih instrumenata, ali je veoma nezgodno jer se prilikom sušenja krivi i razlistava.