Na Veliki petak na večernjem bogosluženju iznešena je plaštanica u niškom Sabornom hramu.


Plaštanica je platno sa izvezenim ili naslikanim Hristom neposredno posle skidanja sa Krsta. Na plaštanici se nalazi predstava skidanja sa Krsta i polaganja u grob, a tu je i predstava Bogorodice, Josifa, Nikodima i evanđeliste Jovana.
Plaštanica se iznosi u toku pojanja stihovnjih stihira na večernjem bogosluženju Velikog petka i polaže se uvek zajedno sa Jevanđeljem na sredinu hrama na poseban sto.
U znak tuge i žalosti, na Veliki petak ne smeju zvoniti crkvena zvona, počev od bdenija na Veliki četvrtak, već se vreme bogosluženja obznanjuje klepalima.
Originalna Plaštanica Gospoda Isusa Hrista je platno, satkano od lana sa primesama pamuka. U nju su učenici Gospodnji zajedno sa Josifom Arimatejskim zavili telo Isusa Hrista odmah po skidanju njegovom sa Krsta.


U prvim vekovima hrišćani su je tajno čuvali, a kad su prestali progoni hrišćana nju su čuvali vizantijski imperatori i dugo nije pokazivana narodu.
Na Veliki petak, dan stradanja Gospoda našeg Isusa Hrista, Njegovo Preosveštenstvo Episkop niški G. G. Arsenije služio je Večernje bogosluženje sa iznošenjem Plaštanice u niškom Sabornom hramu, uz sasluženje bratstva hrama.


Statije u Sabornom hramu u Nišu
Njegovo Preosveštenstvo Episkop niški G. G. Arsenije služio je Jutrenje Velike Subote – Opelo Hristovo u noći između petka i subote, u Sabornom hramu u Nišu.
Njegovom Preosveštenstvu sasluživalo je bratsvto hrama, uz pojanje hora “Branko”.


Nakon pročitanih Statija, mnogobrojni verni narod, predvođen svojim Arhipastirom i sveštenstvom, sa upaljenim svećama je u Litiji obišao Saborni hram, čime je završeno Jutrenje Velike Subote.