Nasilje među decom postalo je gorući problem današnjeg društva, posebno unutar školskog sistema, gde deca provode najveći deo svog vremena. Sve češće se postavlja pitanje kako prevenirati agresivno ponašanje i zaštititi najmlađe, ali i kako pomoći onima koji su već žrtve. U ovom tekstu, stručnjaci iz oblasti obrazovanja, socijalnog rada i zaštite dece dele svoja iskustva i predloge rešenja za ovaj složeni problem.
Na važnost preventivnog rada u obrazovno-vaspitnim ustanovama upozorava Jasmina Gejo, savetnica Školske uprave Niš:
„Veći deo svog vremena deca provode u školama. To je s jedne strane veliko breme koje se stavlja na leđa nastavnika, ali i dobra prilika da se reaguje na ranom uzrastu i spreči nasilje,“ kaže Gejo.
Ona ističe da škole često nisu dovoljno transparentne u informisanju roditelja o preduzetim merama.
„Kada roditelji podnesu pritužbe i mi odemo u konkretne škole, često se ispostavi da su ustanove postupile u skladu sa procedurama i pravilnicima za prevenciju i pravovremeno reagovanje. Škola ne sme da odstrani decu koja se ne uklapaju u sistem, jer ne postoji „društveni kontejner“ u koji ta deca mogu da budu prebačena“, naglašava ona.
Deca – nasilnici su nekada i sama žrtve
Marijana Zdravković iz Centra za socijalni rad osvrće se na uzroke nasilnog ponašanja dece.
„Sva deca koja izvrše nasilje u nekom trenutku su bila žrtve. Važno je razumeti činjenice koje su doprinele njihovom ponašanju. Šta je izazvalo stepen agresije? Ako ne utičemo na te uzroke, kaznom ćemo postići vrlo malo. Na primer, dete koje kod kuće trpi batine svakog drugog dana neće doživeti nijednu drugu kaznu kao strašniju od te“, objašnjava Zdravković.
Sigurna kuća: Savetovalište za decu žrtve nasilja
Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće u Nišu, naglašava važnost hitnog reagovanja i pružanja pomoći deci koja su žrtve nasilja. „Doživljaj traume ostavlja teške posledice na psihofizički razvoj i socijalno funkcionisanje deteta. Septembra prošle godine otvorili smo Savetovalište za decu žrtve nasilja, prvu i jedinu uslugu ovog tipa u Srbiji,“ kaže Šćekić.
Savetovalište pruža psiho-socijalnu podršku deci i porodicama u teškim situacijama, a planira se i širenje programa na druge gradove.
Škola, porodica i društvo zajedno u borbi protiv nasilja
Nasilje među decom nije problem koji se može izolovati unutar školskih zidova. Potrebna je zajednička akcija nastavnika, roditelja i društva u celini. Transparentnost, edukacija i prevencija ključni su koraci ka stvaranju bezbednog okruženja za svu decu.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu:
Projekat je realizovala produkcija Helloanimation iz Niša, a sufinansiran je od strane Gradske opštine Medijana kroz konkurs za javno informisanje u 2024. godini.
* Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.