Decenije penjanja na najvišu planinu sveta pretvorila su Mont Everest u deponiju smeća, ljudskog otpada i čak leševa. U velikoj svetskoj akciji čišćenja koja je u toku, sakupljene su 3 tone raznoraznog đubreta.


Ljubitelji prirode i “čuvari” eko sistema odlučili su da se udruže i započnu jedno od najambicioznijih čišćenja na svetu.
Posvećeni tim volontera rešava ovaj problem, a rezultati su veoma vidljivi.
TRI TONE SMEĆA SAKUPLJENO JE SA PLANINE U PRVE 2 SEDMICE ČIŠĆENJA. OVU AKCIJU SPROVODI TIM OD 14 ČLANOVA, KOJI JE POSTAVIO ZADATAK DA U ROKU OD 45 DANA SA VRHA SVETA SPUSTI 10 TONA ĐUBRETA.
Otpad koji se sakuplja u kampanji čišćenja Everesta uključuje prazne limenke, boce, plastičnu i odbačenu opremu za penjanje.
Vojni helikopter je pomogao u uklanjanju smeća, a tim je spreman da se popne na više kampove kako bi prikupio sav otpad. Četiri mrtva tela su takođe locirana na planini od 8,848 metara.
Borba Nepala
Inače, nepalska vlada i lokalne zajednice već dugo se bore sa problemom ostataka otpada na planini, jer ovde dolaze planinari iz celog sveta odlučni da se popnu na njen vrh.


Ogroman porast broja posetilaca poslednjih decenija imao je ozbiljan uticaj na osetljivo okruženje planine.
Vlada je uvela depozit za penjače u 2014. godini, koji se vraća ako se vrate u svoju bazu sa 8 kilograma smeća.
U februaru, Kina je zabranila penjanje sa svoje strane planine u pokušaju da smanji otpad.
Međutim, oni koji su zaduženi za čišćenje imaju još jedan problem: zbog uticaja klimatskih promena i globalnog zagrevanja, sneg i glečeri se brzo otapaju, a leševi se sve više otkrivaju.
Više od 200 planinara umrlo je od 1922. godine, kada su zabeležene smrti prvih penjača na Everestu. Veruje se da je većina tela ostala zakopana ispod glečera ili snega.